Michalici

Aktualności

Procesja Bożego Ciała

16 Czerwiec 2022

16.06 uczestniczyliśmy w procesji Bożego Ciała. Już od wielu lat pomagamy w organizacji i przygotowujemy ołtarz na procesję w parafii bł. Anieli Salawy.

Święcenia prezbiteratu i diakonatu

23 Maj 2022

21 maja dwóch naszych współbraci przyjęło sakrament święceń. Kl. Mateusz Świtek w stopniu diakona a dk. Sławomir Dzierman w stopniu prezbitera

Spotkanie ministrantów i lektorów

6 Marzec 2022

W pierwszy weekend Wielkiego Postu od 4 do 6 marca w naszym seminarium odbyło się kolejne spotkanie starszych ministrantów i lektorów z naszych michalickich parafii.

Rekolekcje wielkopostne

4 Marzec 2022

W piątek 04.03 zakończyliśmy nasze 3-dniowe wielkopostne rekolekcje które były przygotowaniem do dobrego przeżycia rozpoczętego okresu liturgicznego.

Święto bł. ks. Bronisława Markiewicza

30 Styczeń 2022

30 stycznia w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Bronisława Markiewicza i w 110 rocznice jego narodzin dla nieba obchodziliśmy w naszej wspólnocie uroczyste święto.

Wizyta kolędowa

19 Styczeń 2022

W ostatni weekend w naszym seminarium odbyła się tradycyjna wizyta duszpasterska czyli kolęda. Ks. Rektor jak co roku poświęcił nasze pokoje i wypraszał Bożego błogosławieństwa na następny rok.

Egzamin jurysdykcyjny

30 Listopad 2021

W ostatni weekend w naszym seminarium odbył się zjazd młodych księży i egzamin jurysdykcyjny.

IX Czuwanie Michalickich Zgromadzeń Zakonnych

13 Listopad 2021

Pod hasłem „Postawić wszystko na Maryję”, zaczerpniętym z pism bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego odbyło się na Jasnej Górze w nocy z 12 na 13 listopada IX Czuwanie Michalickich Zgromadzeń Zakonnych.

Nowy dziekan

3 Październik 2021

W piątek 1 października wybraliśmy nowego dziekana. Będzie on odpowiedzialny za organizację naszej pracy w ciągu najbliższego roku.

Profesja wieczysta

1 Październik 2021

W Uroczystość Świętych Archaniołów dwóch naszych współbraci - kl. Sławomir Dzierman i kl. Mateusz Świtek złożyło profesję wieczystą.

Rekolekcje w seminarium

19 Wrzesień 2021

Wczoraj zakończyliśmy coroczne ćwiczenia rekolekcyjne w naszym seminarium. W modlitwie poprowadził nas ks. Tadeusz Musz CSMA.

Boże Ciało

4 Czerwiec 2021

03.06 uczestniczyliśmy w procesji Bożego Ciała. Już od wielu lat pomagamy w organizacji i przygotowujemy ołtarz na procesję w parafii bł. Anieli Salawy.

Posługi lektoratu i akolitatu

27 Luty 2021

W sobotę 27.02. podczas uroczystej Eucharystii Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk udzielił posług lektoratu i akolitatu trzem alumnom naszego seminarium.

Wielkopostne rekolekcje

20 Luty 2021

W piątek 19.02 zakończyliśmy nasze wielkopostne rekolekcje które były przygotowaniem do dobrego przeżycia rozpoczętego okresu liturgicznego.

Święto Ojca Założyciela

30 Styczeń 2021

30 stycznia w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Bronisława Markiewicza i w 100 roku od zatwierdzenia Zgromadzenia obchodziliśmy w naszej wspólnocie uroczyste święto.

Hej kolęda, kolęda!

11 Styczeń 2021

Wczoraj w naszym seminarium odbyła się tradycyjna wizyta duszpasterska czyli kolęda.

Wigilia w seminarium

19 Grudzień 2020

Jak co roku nietypowo bo w piątek 18 grudnia w naszym seminarium spotkaliśmy się wspólnie przy stole wigilijnym by tradycyjnie połamać się opłatkiem i śpiewać kolędy.

Niepokalana

10 Grudzień 2020

Przez 9 dni przygotowywaliśmy się modlitewnie do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny którą świętowaliśmy w naszej kaplicy 8 grudnia.

Wieczór mikołajkowy

7 Grudzień 2020

06.12 - a więc mikołajki. Św. Mikołaj nie ominął naszego seminarium i każdemu z nas od najmłodszych do najstarszych wręczył prezenty.

Nowe twarze

14 Październik 2020

A właściwie jedna nowa twarz. Kl. Mateusz Matecki kilka słów o sobie.

Ponowienie profesji czasowej

9 Październik 2020

Uroczystość św. Archaniołów to dla nas nie tylko dzień naszego patrona - świętego Michała Archanioła - ale także dzień ponowienia czasowych ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Rekolekcje zakonne

9 Październik 2020

24 września w naszej wspólnocie zakończyły się rekolekcje zakonne które są naszym bezpośrednim przygotowaniem do ponowienia profesji czasowej 29 września.

Najważniejszy dzień w seminarium

24 Maj 2020

23 maja z rąk JE ks. bp. Janusza Mastalskiego święcenia prezbiteratu przyjęli dk. Adrian Brudniak, dk. Emil Kurek, dk. Marcin Kuźniar i dk. Paweł Raś a święcenia diakonatu przyjął kl. Rafał Chorobik.

Miłujmy się nawzajem

21 Maj 2020

„Jedynie Bóg zasługuje, aby Go coraz lepiej poznawać, miłować i tylko Jemu służyć. Tylko Jemu powinniśmy ofiarować swoją bezgraniczną miłość. Miłość jest największą potęgą człowieka, która może wszystko zwyciężyć”

O co ta kłótnia?

21 Kwiecień 2020

W ostatnim czasie duże poruszenie wzbudził głosowany w Sejmie projekt obywatelski „zatrzymaj aborcję”. Jak rzeczywiście wygląda sytuacja z perspektywy prawnej, biologiczno-medycznej i etycznej?

Dlaczego ludzkie życie jest święte?

23 Marzec 2020

W okresie Wielkiego Postu w Kościele dominuje kolor fioletowy. Jednak pojawia się także biel. Jednym z tych momentów jest dzień 25 marca kiedy w Polsce obchodzimy Dzień świętości życia.

Rekolekcje Wielkopostne

2 Marzec 2020

Od 26.02 do 28.02 przeżywaliśmy w naszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. W tych ćwiczeniach prowadził nas ks. Grzegorz Sprysak CSMA.

Kolęda domowa

26 Styczeń 2020

By tradycji wizyty duszpasterskiej stało się zadość nasz wspólnota w niedzielę 19 stycznia przeżywała kolędę domową. Pod przewodnictwem Księdza Rektora poświęciliśmy każde pomieszczenie w naszym seminarium.

Wieczerza wigilijna

24 Grudzień 2019

Nietypowo bo w środę 18 grudnia w naszym seminarium spotkaliśmy się wspólnie przy stole wigilijnym by tradycyjnie połamać się opłatkiem i śpiewać kolędy.

Jestem wolnym człowiekiem! – ale czy na pewno ?

11 Listopad 2019

Żyjemy w czasach, kiedy wolność jest różnie rozumiana. Słyszymy często o wolności jednostki, wolności słowa, ale także o niewoli, bądź zniewoleniach. Jak w gąszczu różnych informacji odnaleźć prawdziwą wolność?

Hospicjum perinatalne – aby godnie pożegnać dziecko

4 Listopad 2019

15 października - we wszystkich kościołach wspomina się świętą Teresę od Jezusa, doktora Kościoła. Tego dnia każdego roku obchodzi się też od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.

Happy Halloween?

30 Październik 2019

Wszystkich Świętych. W Polsce tradycyjnie jeden z dwóch dni zadumy i modlitwy za zmarłych. Czemu by więc przed jutrzejszym ponurym dniem nie rozerwać się trochę w nocy z 31 października na 1 listopada?

Zjazd starszych ministrantów

22 Październik 2019

W ostatni weekend od 18 do 20 października w naszym seminarium odbyło się 3 spotkanie starszych ministrantów i lektorów z naszych michalickich parafii.

Nowe twarze

21 Październik 2019

27 września co roku do seminarium przychodzą nasi współbracia którzy kończą nowicjat i rozpoczynają 1 rok studiów filozofii. Kl. Błażej Kuc i kl. Martin Piechuła trochę sami o sobie.

Immatrykulacja I roku

15 Październik 2019

W sobotę dwóch naszych współbraci z pierwszego roku – kl. Błażej Kuc i kl. Martin Piechuła – złożyło przysięgę studenta na naszej uczelni.

"Tak" na całe życie

12 Październik 2019

„ [...] składam Tobie śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa zgodnie z przepisami Konstytucji Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła na całe życie” – te słowa wypowiedział 29 września kl. Rafał Chorobik.

Rekolekcje seminaryjne

12 Październik 2019

Rekolekcje są zacieśnianiem relacji z Panem Bogiem. To tak jakbyśmy w czasie marszu zatrzymali się, by dociągnąć sznurówki w naszych butach – mówił Ojciec Rekolekcjonista.

Msza prymicyjna

26 Czerwiec 2019

26 maja o godzinie 9:30 swoją pierwszą Mszę Świętą sprawował ks. Piotr Dąbrowski CSMA. Kazanie prymicyjne wygłosił ks. Mateusz Szerszeń CSMA, duszpasterz Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie.

Święcenia 2019

26 Czerwiec 2019

25 maja podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie ks. abp Józef Kowalczyk udzielił sakramentu święceń 6 michalitom. Bogu niech będą dzięki!

Lektorat i akolitat

26 Czerwiec 2019

Kl. Rafał Chorobik dnia 5 kwietnia został wprowadzony w posługę akolitatu. Lektorami zaś zostali ustanowiony jego rok młodsi profesją współbracia: kl. Mateusz Kasprzyk oraz kl. Sławomir Dzierman.

Śluby wieczyste

26 Czerwiec 2019

5 kwietnia podczas uroczystej Mszy wieczornej kl. Marcin Kuźniar oraz kl. Paweł Raś złożyli na ręce Ojca Generała, ks. Dariusza Wilka wieczyste śluby zakonne.

Wielkopostny zjazd lektorów

26 Czerwiec 2019

Od 15 do 17 marca w michalickim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbywał się wielkopostny zjazd lektorów. Na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele Gniezna, Nowej Słupii, Pławnej i Stalowej Woli.

Rekolekcje wielkopostne

26 Czerwiec 2019

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy trzydniowe rekolekcje wielkopostne w naszym seminarium. Poprowadził je ks. Wojciech Kapusta CSMA, prefekt katolickich szkół w Markach-Strudze.

Obrona pracy magisterskiej

26 Czerwiec 2019

27 lutego nasz współbrat diakon Piotr Dąbrowski obronił swoją pracę magisterską „Proces nawrócenia Edyty Stein” na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy tym samym kończąc studia.

Akademia ku czci Niepokalanej

26 Czerwiec 2019

W sobotę 8 grudnia w naszej kaplicy seminaryjnej jak co roku miało miejsce tradycyjne nabożeństwo ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Święcenia naszego współbrata

26 Czerwiec 2019

W niedzielę 4 listopada nasz współbrat: Krystian Rosada przyjął święcenia diakonatu w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie.

Spotkanie lektorów i ceremoniarzy

26 Czerwiec 2019

W weekend 26 - 28 października w naszym domu miało miejsce spotkanie starszych ministrantów z naszych placówek. Była to dla nich okazja by przyjrzeć się życiu w naszym Seminarium.

Sympozjum Czterech Konferencji

16 Czerwiec 2019

9 października mieliśmy zaszczyt tworzyć asystę liturgiczną podczas uroczystej Mszy Świętej w Centrum Jana Pawła II w Krakowie inaugurującej Sympozjum dla czterech Konferencji Życia Konsekrowanego.

Inauguracja na ITKM

16 Czerwiec 2019

6 października uczestniczyliśmy w uroczystościach inauguracji roku akademickiego na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. Przysięgę złożył kl. Rafał Rębisz rozpoczynający swoje studia.

Wybory władz seminaryjnych

16 Czerwiec 2019

2 października w godzinach wieczornych cała wspólnota domowa zgromadziła się w auli seminaryjnej, aby dokonać wyboru nowych władz seminaryjnych.

Uroczystość ślubów zakonnych

16 Czerwiec 2019

Podczas uroczystej mszy świętej o godzinie 11:00 dwóch kleryków z naszego Zgromadzenia: kl. Adrian Brudniak CSMA oraz kl. Emil Kurek CSMA złożyło profesję wieczystą.

Uroczyste przekazanie figury

16 Czerwiec 2019

5 października w naszej kaplicy seminaryjnej spotkali się pielgrzymi z Australii oraz michaliccy parafianie i duszpasterze z Gniezna, aby uroczyście przekazać ufundowaną figurę Matki Bożej Fatimskiej.