Michalici

Zjazd starszych ministrantów i lektorów

08-12-2021

facebook twitter
W ostatni weekend od 3 do 5 grudnia w naszym seminarium odbyło się kolejne spotkanie starszych ministrantów i lektorów z naszych michalickich parafii.

Kraków to miasto z niesamowitym historycznym klimatem, którego nie dotknęły prawie żadne zniszczenia wojenne. Wiele starych kamic, ciasnych uliczek, oraz żydowska dzielnica Kazimierz tworzą charakter tego miasta. Czemu więc nie spędzić tu weekendu? Takie właśnie pytanie było motywacją do organizacji kolejnego zjazdu integracyjno-formacyjnego dla starszych ministrantów i lektorów z naszych parafii.

W piątkowe popołudnie do naszego seminarium przyjechało wraz z księżmi opiekunami prawie 25 chłopców z takich miejscowości jak Stalowa Wola, Warszawa, Gorzków, Górsk, Prałkowce, Krosno, Nowej Słupia i Pawlikowice.

Całość spotkania rozpoczęła się od wieczornej konferencji. Wygłosił ją o. Piotr Kantorski OFMConv – franciszkański duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. Podkreślał on, iż w adwencie powinniśmy sobie zadać pytanie na co czekamy w naszym życiu. Jest to bowiem święty czas oczekiwania, który także poprzez wydźwięk liturgii skłania nas do zadania sobie tego pytania. Po niej odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu – to spotkanie bowiem to nie tylko czas integracji i rozrywki, ale przede wszystkim czas umocnienia w wierze.

Sobotę rozpoczęła wspólna Msza Święta roratnia. Następnie chłopcy udali się na kręgle i bilard. Popołudnie poświęcone było na próbę liturgii w naszej seminaryjnej kaplicy. „Dociągnięcie” każdego szczegółu świadczy o naszym zaangażowaniu i pozwala ludziom lepiej przeżywać Eucharystię. Był to także czas wspólnego spaceru po Krakowie i po jego zabytkowym rynku. Wieczór spędziliśmy grając w piłkę nożną i gry planszowe.

Całe spotkanie podsumowała niedzielna Eucharystia, do której chłopcy przygotowali uroczystą asystę. Pogłębienie wiary i lepsze uczestnictwo w liturgii to główne cele takich spotkań. Udało się jednak także dobrze zintegrować i nawiązać nowe znajomości. Niektórzy nie chcieli wyjeżdżać, co tylko świadczy o sukcesie tego zjazdu. Kolejny odbędzie się od 4 do 6 marca.