Michalici

Święto bł. ks. Bronisława Markiewicza

30-01-2022

facebook twitter
30 stycznia w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Bronisława Markiewicza i w 110 rocznice jego narodzin dla nieba obchodziliśmy w naszej wspólnocie uroczyste święto.

30 stycznia w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Bronisława Markiewicza i w 110 rocznice jego narodzin dla nieba obchodziliśmy w naszej wspólnocie uroczyste święto.

Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. W swojej homilii Arcybiskup przypomniał wizję Leona XIII z 13 października 1884 r. Papież był świadkiem szczególnego dialogu między szatanem a Chrystusem, w którym ten pierwszy zapowiedział, że podejmie próbę zniszczenia Kościoła w XX w., jeśli otrzyma większą władzę nad tymi, którzy mu służą. Po tym przeżyciu Leon XIII udał się pośpiesznie do swego biura i ułożył popularną do dziś modlitwę do Świętego Michała Archanioła, którą nakazał biskupom i kapłanom odmawiać po Mszy Świętej. – Leon XIII zrozumiał, że jeśli w wieku XX szatan ma mieć jakąś szczególną moc wkraczania w dzieje ludzkości, to ludzkość musi mieć wsparcie od tego, który Lucyfera i jego zastępy już raz pokonał – mówił metropolita zwracając uwagę, że pod koniec XIX w. rodziło się poczucie zbliżających się wielkich duchowych zmagań.

– Ten wielki program – bycia odważnym, nielękającym się, wprowadzającym pokój poprzez miłość, głoszącym Chrystusa – odnajdujemy w herbie zgromadzenia michalitów – mówił arcybiskup wskazując na miecz – atrybut św. Michała wyrażający pierwsze hasło duchowości michalickiej „Któż jak Bóg” oraz kłosy i lilię symbolizujące powściągliwość, pracę i czystość serca. – To wszystko, by kochać Boga całym sercem, ze wszystkich swoich sił, całą swoją duszą i by kochać drugiego człowieka, jak siebie i by tą miłością zwyciężać złego ducha, zwyciężać świat – zakończył metropolita.

Na uroczystościach obecny także był Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk oraz zaproszeni księża z dekanatu Bronowice na terenie którego znajduje się nasze seminarium.

 

Poniżej całość homilii księdza arcybiskupa