Michalici

Aktualności

Najważniejszy dzień w seminarium

24 Maj 2020

23 maja z rąk JE ks. bp. Janusza Mastalskiego święcenia prezbiteratu przyjęli dk. Adrian Brudniak, dk. Emil Kurek, dk. Marcin Kuźniar i dk. Paweł Raś a święcenia diakonatu przyjął kl. Rafał Chorobik.

Miłujmy się nawzajem

21 Maj 2020

„Jedynie Bóg zasługuje, aby Go coraz lepiej poznawać, miłować i tylko Jemu służyć. Tylko Jemu powinniśmy ofiarować swoją bezgraniczną miłość. Miłość jest największą potęgą człowieka, która może wszystko zwyciężyć”

O co ta kłótnia?

21 Kwiecień 2020

W ostatnim czasie duże poruszenie wzbudził głosowany w Sejmie projekt obywatelski „zatrzymaj aborcję”. Jak rzeczywiście wygląda sytuacja z perspektywy prawnej, biologiczno-medycznej i etycznej?

Dlaczego ludzkie życie jest święte?

23 Marzec 2020

W okresie Wielkiego Postu w Kościele dominuje kolor fioletowy. Jednak pojawia się także biel. Jednym z tych momentów jest dzień 25 marca kiedy w Polsce obchodzimy Dzień świętości życia.

Rekolekcje Wielkopostne

2 Marzec 2020

Od 26.02 do 28.02 przeżywaliśmy w naszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. W tych ćwiczeniach prowadził nas ks. Grzegorz Sprysak CSMA.

Kolęda domowa

26 Styczeń 2020

By tradycji wizyty duszpasterskiej stało się zadość nasz wspólnota w niedzielę 19 stycznia przeżywała kolędę domową. Pod przewodnictwem Księdza Rektora poświęciliśmy każde pomieszczenie w naszym seminarium.

Wieczerza wigilijna

24 Grudzień 2019

Nietypowo bo w środę 18 grudnia w naszym seminarium spotkaliśmy się wspólnie przy stole wigilijnym by tradycyjnie połamać się opłatkiem i śpiewać kolędy.

Jestem wolnym człowiekiem! – ale czy na pewno ?

11 Listopad 2019

Żyjemy w czasach, kiedy wolność jest różnie rozumiana. Słyszymy często o wolności jednostki, wolności słowa, ale także o niewoli, bądź zniewoleniach. Jak w gąszczu różnych informacji odnaleźć prawdziwą wolność?

Hospicjum perinatalne – aby godnie pożegnać dziecko

4 Listopad 2019

15 października - we wszystkich kościołach wspomina się świętą Teresę od Jezusa, doktora Kościoła. Tego dnia każdego roku obchodzi się też od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.

Happy Halloween?

30 Październik 2019

Wszystkich Świętych. W Polsce tradycyjnie jeden z dwóch dni zadumy i modlitwy za zmarłych. Czemu by więc przed jutrzejszym ponurym dniem nie rozerwać się trochę w nocy z 31 października na 1 listopada?

Zjazd starszych ministrantów

22 Październik 2019

W ostatni weekend od 18 do 20 października w naszym seminarium odbyło się 3 spotkanie starszych ministrantów i lektorów z naszych michalickich parafii.

Nowe twarze

21 Październik 2019

27 września co roku do seminarium przychodzą nasi współbracia którzy kończą nowicjat i rozpoczynają 1 rok studiów filozofii. Kl. Błażej Kuc i kl. Martin Piechuła trochę sami o sobie.

Immatrykulacja I roku

15 Październik 2019

W sobotę dwóch naszych współbraci z pierwszego roku – kl. Błażej Kuc i kl. Martin Piechuła – złożyło przysięgę studenta na naszej uczelni.

"Tak" na całe życie

12 Październik 2019

„ [...] składam Tobie śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa zgodnie z przepisami Konstytucji Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła na całe życie” – te słowa wypowiedział 29 września kl. Rafał Chorobik.

Rekolekcje seminaryjne

12 Październik 2019

Rekolekcje są zacieśnianiem relacji z Panem Bogiem. To tak jakbyśmy w czasie marszu zatrzymali się, by dociągnąć sznurówki w naszych butach – mówił Ojciec Rekolekcjonista.

Msza prymicyjna

26 Czerwiec 2019

26 maja o godzinie 9:30 swoją pierwszą Mszę Świętą sprawował ks. Piotr Dąbrowski CSMA. Kazanie prymicyjne wygłosił ks. Mateusz Szerszeń CSMA, duszpasterz Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie.

Święcenia 2019

26 Czerwiec 2019

25 maja podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie ks. abp Józef Kowalczyk udzielił sakramentu święceń 6 michalitom. Bogu niech będą dzięki!

Lektorat i akolitat

26 Czerwiec 2019

Kl. Rafał Chorobik dnia 5 kwietnia został wprowadzony w posługę akolitatu. Lektorami zaś zostali ustanowiony jego rok młodsi profesją współbracia: kl. Mateusz Kasprzyk oraz kl. Sławomir Dzierman.

Śluby wieczyste

26 Czerwiec 2019

5 kwietnia podczas uroczystej Mszy wieczornej kl. Marcin Kuźniar oraz kl. Paweł Raś złożyli na ręce Ojca Generała, ks. Dariusza Wilka wieczyste śluby zakonne.

Wielkopostny zjazd lektorów

26 Czerwiec 2019

Od 15 do 17 marca w michalickim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbywał się wielkopostny zjazd lektorów. Na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele Gniezna, Nowej Słupii, Pławnej i Stalowej Woli.

Rekolekcje wielkopostne

26 Czerwiec 2019

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy trzydniowe rekolekcje wielkopostne w naszym seminarium. Poprowadził je ks. Wojciech Kapusta CSMA, prefekt katolickich szkół w Markach-Strudze.

Obrona pracy magisterskiej

26 Czerwiec 2019

27 lutego nasz współbrat diakon Piotr Dąbrowski obronił swoją pracę magisterską „Proces nawrócenia Edyty Stein” na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy tym samym kończąc studia.

Akademia ku czci Niepokalanej

26 Czerwiec 2019

W sobotę 8 grudnia w naszej kaplicy seminaryjnej jak co roku miało miejsce tradycyjne nabożeństwo ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Święcenia naszego współbrata

26 Czerwiec 2019

W niedzielę 4 listopada nasz współbrat: Krystian Rosada przyjął święcenia diakonatu w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie.

Spotkanie lektorów i ceremoniarzy

26 Czerwiec 2019

W weekend 26 - 28 października w naszym domu miało miejsce spotkanie starszych ministrantów z naszych placówek. Była to dla nich okazja by przyjrzeć się życiu w naszym Seminarium.

Sympozjum Czterech Konferencji

16 Czerwiec 2019

9 października mieliśmy zaszczyt tworzyć asystę liturgiczną podczas uroczystej Mszy Świętej w Centrum Jana Pawła II w Krakowie inaugurującej Sympozjum dla czterech Konferencji Życia Konsekrowanego.

Inauguracja na ITKM

16 Czerwiec 2019

6 października uczestniczyliśmy w uroczystościach inauguracji roku akademickiego na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. Przysięgę złożył kl. Rafał Rębisz rozpoczynający swoje studia.

Wybory władz seminaryjnych

16 Czerwiec 2019

2 października w godzinach wieczornych cała wspólnota domowa zgromadziła się w auli seminaryjnej, aby dokonać wyboru nowych władz seminaryjnych.

Uroczystość ślubów zakonnych

16 Czerwiec 2019

Podczas uroczystej mszy świętej o godzinie 11:00 dwóch kleryków z naszego Zgromadzenia: kl. Adrian Brudniak CSMA oraz kl. Emil Kurek CSMA złożyło profesję wieczystą.

Uroczyste przekazanie figury

16 Czerwiec 2019

5 października w naszej kaplicy seminaryjnej spotkali się pielgrzymi z Australii oraz michaliccy parafianie i duszpasterze z Gniezna, aby uroczyście przekazać ufundowaną figurę Matki Bożej Fatimskiej.