Misja jednego z Czternastu Świętych Wspomożycieli

facebook twitter

21-04-2024

Zamysł biskupa diecezji Oberá. Rozpoznanie rzeczywistego stanu nowej misji. Korespondencja biskupa ze Zgromadzeniem. Wzrost liczby kapłanów pochodzenia latynoskiego we wspólnocie michalickiej na Kontynencie Nadziei. Objęcie misji z patronem jednego z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Biskup poszukujący robotników

Jeden z  michalitów latynoskich zapoznał wspólnotę z zamysłem biskupa Damiana Bitara, ordynariusza diecezji Oberá w Argentynie, by Zgromadzenie prowadziło duszpasterstwo w parafii w jego Kościele. Był rok 2017. Przełożony domu zakonnego w Posadas został upoważniony do spojrzenia, w miarę możliwości, w duszpasterstwo tamtego Kościoła, w celu ocenienia propozycji. Co wydawało się dość realne, gdyż Oberá jest sąsiednią diecezją, a proponowana misja była odległa o 100 km od Posadas.

Warto nadmienić w tym miejscu, że wspólnota michalicka w Paragwaju i Argentynie, we wspominanym okresie liczyła szesnastu kapłanów. Dwóch Paragwajczyków, czterech Argentyńczyków i dziesięciu Polaków. Sytuacja, która obecnie diametralnie zmieniła się na korzyść Latynosów, gdyż  jest ich dziewięciu, przy ośmiu michalitach pochodzenia polskiego.

 

Ostatnia diecezja w kraju z “końca świata”

Końcem roku, w którym zaistniały te wydarzenia, biskup skierował pismo do Zgromadzenia w tej sprawie. W nim wspomina, że diecezja była ostatnim biskupstwem powstałym w kraju z „końca świata”. Erygował ją papież Benedykt XVI w 2009 roku. Zaproponowana wspólnota parafialna pod wezwaniem św. Pantaleona i Niepokalanego Poczęcia liczyła 18 tys. dusz. Posiadała 7 stacji misyjnych i znajdowała się na obrzeżach 70 tysięcznego miasta Oberá.

Sięgając do historii dowiadujemy się, że pierwszymi mieszkańcami tamtych terenów byli Indianie praktykujący koczowniczy styl życia. Przed Pierwszą Wojną Światową osiedlili się tam kolonizatorzy europejscy. W późniejszych czasach zamieszkali tam przybysze z ponad 40 narodowości, między innymi polskiej.

 

Potrzeba kapłanów tubylców

Realne spojrzenie na wspólnotę michalitów pozwalało na wyznaczenie kapłana tubylca do pracy w nowej misji, tym bardziej, że takie rozwiązanie interesowało również biskupa, w związku z obecnością w diecezji wielu kapłanów pochodzących z innych krajów. Do pracy duszpastersko-misyjnej w parafii jednego z  Czternastu Świętych Wspomożycieli i Niepokalanego Poczęcia udał się ksiądz Gustawo Raffa i jako pierwszy michalita stanął na czele nowej misji 19 marca 2018.

 

Podobne artykuły